Mensen uit Ivoorkust ‘verdienen’ dramatische AFCON-titeloverwinning in 2023 tegen Nigeria | Voetbalnieuws


De Olifanten van Ivoorkust kwamen terug van een achterstand en voltooiden een dramatisch herstel en verlossing op eigen bodem tijdens de Africa Cup of Nations van 2023, toen ze een derde continentale titel claimden door Nigeria zondag met 2-1 te verslaan in Abidjan.

De Super Eagles hadden in de eerste helft, tegen de gang van het spel in, een voorsprong genomen via hun aanvoerder William Troost-Ekong, maar doelpunten van Franck Kessie en Sebastian Haller veroordeelden Nigeria tot hun vijfde nederlaag in acht optredens in de AFCON-finale.

Voor aanvaller Haller, en voor zelfs de meest fervente Nigeria-fan, was het een passende afsluiting van een reis terug naar volledige gezondheid nadat in juli 2022 de diagnose zaadbalkanker was gesteld.

Ivoorkust stond op de rand van uitschakeling in de groepsfase, waarvoor Haller geblesseerd raakte, en verloor daardoor zijn coach Jean-Louis Gasset.

Hun overwinning op zondag, behaald tegen een Nigeriaanse ploeg die grote favoriet was, was ook de eerste overwinning van welke gastland dan ook sinds Egypte de kroon claimde in 2006.

Laat het feest van de olifanten beginnen

De triomf, des te zoeter voor zoveel zijverhalen, zorgde ervoor dat de bevolking van de West-Afrikaanse natie, tot 2007 in de greep van een vijf jaar durende burgeroorlog, tot diep in de nacht danste. Zware files met toeterende auto’s en het geluid van vuvuzela’s, een hoorninstrument dat door voetbalfans wordt geblazen, namen een straal van 3 km rond het Ebimpe-gebied van Abidjan in beslag.

“Wij zijn de kampioenen van Afrika. Lang leve de olifanten”, zei de jubelende Ivoriaanse fan Siaka Kouassi tegen Al Jazeera.

“Geen team was beter en we verdienen het om van Nigeria te winnen. We zijn klaar om de hele nacht te feesten”, voegde een zweterige Maimouna Yaya eraan toe.

Sebastian Haller, de man die de droom van een heel land in het net heeft omgezet. 🐘⚽️🇨🇮#TotalEnergiesAFCON2023Finale pic.twitter.com/uD7FadwqUG

— CAF (@CAF_Online) 12 februari 2024

Op het veld had Nigeria de leiding genomen via de krachtige kopbal van Troost-Ekong in de eerste helft, voordat Kessie de gelijkmaker maakte met zijn luchtinspanning uit een hoekschop net na het uur voor de gastheren.

Haller, die in januari 2023 terugkeerde naar het voetbal na vier rondes chemotherapie en een operatie in november 2022, stuurde de voorzet van Simon Adingra in het net en brak de Nigeriaanse harten met minder dan tien minuten te spelen.

“Het is de kracht van de groep en de mentaliteit die ons er doorheen heeft geholpen”, zei de Ivoriaanse man van de wedstrijd Adingra.

“We hadden een aantal uitdagende momenten, maar we hebben onszelf gered, ook al was het niet gemakkelijk. Dankzij de mentale kracht hebben we onze kansen hersteld en kunnen we doen wat we vandaag hebben bereikt.

“Ons volk verdient deze overwinning omdat ze aan onze zijde stonden, zelfs toen velen dachten dat we dood waren.”

Dringende problemen voor Nigeria

De Super Eagles voerden verrassende wijzigingen door in de basiself, waarbij Samuel Chukwueze in de aanval de voorkeur gaf boven Moses Simon, terwijl de weer fitte Zaidu Sanusi werd uitgekozen voor Bright Osayi-Samuel op de flank.

Het betekende dat Nigeria, ongeslagen met vier nul in zes wedstrijden eerder in het toernooi, dezelfde defensieve aanpak hanteerde als tot aan de halve finale tegen Zuid-Afrika. Als gevolg hiervan slaagden ze er die avond niet in om hun dominante tegenstanders onder druk te zetten.

“De Ivorianen hebben tot het einde gevochten. We hadden hoger moeten aandringen, maar dat hebben we niet gedaan”, zei Nigeriaanse verdediger Kenneth Omeruo tegen Al Jazeera.

“We kregen een doelpunt tegen en daar ging het mis. Felicitaties aan de Ivorianen.”

Teleurgesteld, maar toch doen we het met de zilveren medaille#soarsupereagles #letsdoitagain pic.twitter.com/NNWKc5yfde

— 🇳🇬 Super Eagles (@NGSuperEagles) 12 februari 2024

Troost-Ekong, de meest waardevolle speler van het toernooi en aanvoerder van Nigeria, zei dat hij zijn prijs voor beste speler zou inruilen voor de AFCON-trofee. “Niemand gaf ons een kans voor de start van het toernooi, maar we hebben de verwachtingen overtroffen”, zei hij.

“Het is een ongelukkig einde van een geweldige campagne en hartverscheurend voor ons als team. Ivoorkust wilde het meer.”

Brentford-middenvelder Frank Onyeka zegt dat de meeste Nigeriaanse spelers kapot en gebroken zijn. “Ik voel me verdrietig. Wij hebben tot het einde gevochten. Het was gewoon niet onze dag en we moesten ervoor betalen.

“We hebben geprobeerd te spelen zoals de coach ons vroeg door ons spel te spelen, maar dit was simpelweg geen solide Super Eagles-prestatie.”

Nigeria-coach Jose Peseiro, wiens toekomst nu in de lucht hangt, aangezien zijn tweejarige contract aan het einde van het toernooi afliep, gaf toe dat zijn ploeg op één na beste was.

“Ons team had een fantastisch toernooi, maar vandaag was Ivoorkust beter”, zei de 63-jarige. “Ons team heeft ons niveau niet laten zien. Dat is de waarheid. Het was niet hetzelfde werk als in de voorgaande rondes.”

#TotalEnergiesAFCON2023Final pic.twitter.com/1dU9V5Zk04

— CAF (@CAF_Online) 11 februari 2024

De Olifanten stampen voorbij de Super Eagles

Voor Peseiro’s tegenhanger, Emerse Fae, is de toekomst om een ​​heel andere reden vertroebeld.

De 40-jarige werd aangesteld als interim-manager om Gasset te vervangen na twee nederlagen in de groepsfase.

Het was niet zozeer een comeback voor Fae, als wel in de zin van de verlossing van zijn partij en het herstel van hun wedstrijdwinnende held Haller, maar eerder de voltooiing van een evolutie die volgde op de kaarten die het leven hem uitdeelde.

De voormalige Ivoriaanse international, die met Reading in de Premier League speelde, legde zich op 28-jarige leeftijd toe op coaching toen hij vanwege flebitis, de ontsteking van aderen dicht bij de huid, gedwongen werd te stoppen met spelen.

Fae zei dat het nog te vroeg was om over zijn toekomst te spreken en benadrukte in plaats daarvan dat hij alleen maar een belangrijke prestatie in de geschiedenis van het Ivoriaanse voetbal wilde vieren.

“Iedereen heeft geleden om dit te bereiken, nu kunnen we vieren dat we Afrikaans kampioen zijn”, zei hij.

“Deze overwinning is voor onze mensen die ons hebben gesteund en ons altijd hebben gesteund.”

Voor Fae, Haller en het Ivoriaanse team als geheel tijdens het toernooi was deze AFCON het verhaal van machtige olifanten die nooit stopten met marcheren door terrein dat altijd voor hen leek te hellen.

Source link


Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *